Wiarygodny kredytobiorca – co zrobić, by nim zostać?

Posted by in Finanse

Istotna informacja szczególnie dla tych osób, które w niedługim czasie ubiegają się o kredyt. Od 2014 roku do wszystkich trudności w zakresie otrzymania kredytu doszedł jeszcze obowiązek posiadania wkładu własnego. Niestety dla wielu osób to spore ograniczenie. Zebranie kwoty rzędu 20-30 tys. nie tylko eliminuje możliwość zakupu mieszkania w danym roku ale nawet na kilka przyszłych lat.
Bank nie musi udzielić Ci kredytu, zwłaszcza wtedy, jeśli wydasz się dla niego mało wiarygodnym klientem. Jeśli zatem chcesz się cieszyć dobrą opinią lepiej zadbaj o swój wizerunek.
Oczywiście nie na wszystkie parametry zdolności kredytowej masz wpływ. Te spokojnie możesz odpuścić. Jeśli jednak istnieje chociaż cień możliwości postaraj się ją wykorzystać.
Skuteczne sposoby na wykorzystanie podwyższenie swojej zdolności kredytowej
1. Pamiętaj o swoich zaległościach
Jeśli takowe posiadasz koniecznie musisz je spłacić, zanim bank sam sprawdzi, że masz kilka niespłaconych rat. Niestety nie musza być one wysokie. Czasem wystarczy nieopłacony abonament za usługi telefoniczne, by zablokować sobie możliwość otrzymania kredytu. Czy w takim razie lepiej nie posiadać przez całe życie żadnych rat? Niekoniecznie. Na kilka lat przed chęcią ubiegania się o kredyt nawet wskazane jest tego typu zobowiązanie, które później będzie wskazywało na to, czy rzeczywiście potrafimy spłacać systematycznie raty. Ktoś, kto nigdy nie posiadał żadnych rat jest dla banku wielką niewiadomą.
2. Ogranicz swoje wydatki!
Podczas obliczania swojej zdolności kredytowej bank z pewnością będzie chciał wiedzieć ile z zarobionych przez ciebie pieniędzy jesteś w stanie odłożyć. Im więcej co miesięcznych środków pozostanie na Twoim koncie, tym bank będzie pewniejszy co do tego, że będziesz w stanie spłacić kredyt. Oczywiście kredytodawca dokładnie przefiltruje Twoje zarobki oraz to, ile wydajesz. Nie miej co do tego wątpliwości.
3. Usuń ze swojego konta kartę kredytową
Zazwyczaj ją zakładamy i zapominamy o jej istnieniu. Tymczasem nie musimy z niej korzystać by i tak znacznie ograniczyć swoje możliwości finansowe. Karta kredytowa bywa najgorszym i zupełnie niepotrzebnym obciążeniem naszego konta. Pamiętaj także o liniach debetowych, zamknij je zanim udasz się po kredyt.
4. Im większa kasa w kieszeni, tym większa możliwość otrzymania kredytu
To wydaje się być bardzo proste, im więcej zarabiamy i im stabilniejsze są te dochody tym nasza sytuacja kredytowa jest lepsza. Fakt, nie uda na się z dnia na dzień podnieść swoich dochodów o kilkaset złotych. Możemy jednak znaleźć taki bank, który będzie akceptował dochody uzyskane z różnych źródeł. Dochody można „zwiększyć”, łącząc je z dochodami współkredytobiorcy. Wiele banków zgadza się, aby kredyt spłacały dwie osoby, a nie jedna. To rozwiązanie pozytywne zarówno dla nas, jak i dla banku.

Więcej informacji o tym, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową znajdziesz tutaj.