Wybieramy glebogryzarkę do ogrodu

Posted by in Poradniki

Jeżeli nie chcemy tracić czasu na przekopywanie ręczne naszego trawnika warto zastanowić się nad glebogryzarką. W zdecydowanym stopniu maszyna ta pozwala na ułatwienie wszelkich prac ogrodowych i przy tym zaoszczędzeniu dużej ilości czasu.

Spulchnianie to nic innego jak napowietrzanie ziemi – co jest bardzo ważnym zabiegiem w każdym ogródku. Dzięki zmiękczeniu ziemi, grunt zatrzymuje wodę, przez co zapewnia prawidłowy rozwój roślinom. Szczególnie ważny jest ten zabieg w przypadku gleby gliniastej – wymaga ona bowiem spulchniania, gdyż w przeciwnym razie nie będzie trzymać odpowiedniej ilości wody. Przekopywanie ziemi w sposób mechaniczny przyczynia się także do poprawienia jej żyzności oraz struktury. Glebogryzarka jest skutecznym narzędziem w przypadku zakładania ogródka oraz wszelkich prac sezonowych.

Jeżeli mamy mały ogródek – czyli taki do 500 mkw – wówczas wystarczy nam wersja ręczna glebogryzarki. Wersja ręczna napędzana jest siłą naszych własnych mięśni – po prostu się ją pcha. Tego rodzaju glebogryzarka bardzo często nie waży więcej niż 8 kilogramów. Napęd w ręcznej glebogryzarce jest umieszczony w przedniej części maszyny. Tam też umieszczone są zęby, które spulchniają glebę. Szerokość pracy ręcznej glebogryzarki to bardzo często szerokość od około 35 centymetrów do pół metra. Ten typ glebogryzarki zalecany jest przede wszystkim do niewielkich ogródków z wąskimi przejściami. Jeżeli jednak chcemy ułatwić sobie pracę zawsze można skorzystać z opcji elektrycznej o minimalnej mocy. Ten rodzaj posiada moc 200 W i posiada niewielką szerokość spulchniania – 35 centymetrów.

Jeżeli mamy bardzo dużą działkę, dużo lepiej sprawuje się wówczas elektryczna glebogryzarka. Posiadają one bardzo dużą moc – około 600 W. Do prac bardzo ekstremalnych wykorzystuje się glebogryzarki spalinowe generujące dużo mocy. Glebogryzarki elektryczne ograniczane są przez uciążliwy kabel. Bardzo dobre są glebogryzarki spalinowe – posiadają nieograniczony zasięg oraz bardzo dużą moc – idealnie sprawdzają się na dużych powierzchniach.