Wybieramy radio do samochodu

Posted by in Motoryzacja

Zastanawiasz się nad wymianą radia w samochodzie? Bardzo dobrze, ponieważ większość tych oferowanych jako dodatek do wyposażenia auta są słabej jakości. Powodują dość duże zniekształcenia dźwięku – jego „płaskość” i brak odpowiedniego wybrzmienia. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, by słuchanie muzyki podczas jazdy było przyjemnością zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.

Rynek radio samochodowych jest tak szeroki, że prosty z pozoru wybór może okazać nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, gdy wybierzesz się do dużego sklepu RTV, w którym mnogość asortymentu może przytłoczyć nawet największego speca motoryzacji. Na co należy zwrócić więc uwagę w pierwszej kolejności?

Odpowiedź jest prosta – potrzeby. Jeśli sprzęt jest Ci potrzebny wyłącznie jako tło do jazdy, nie warto przepłacać. Sztuką nie jest kupienie najdroższego modelu, lecz takiego, który będzie odpowiedni do naszych oczekiwań. Jeśli autem jeździsz wyłącznie od czasu do czasu, a przy tym nie jesteś wytrawnym melomanem i nie wyczuwasz niuansów gry na werblu czy basie, nie warto wydawać na sprzęt kilku tysięcy złotych. Do samochodu, który nie posiada wbudowanego radia wystarczy wówczas prosty model za ok. 250 zł. Dzięki niemu można cieszyć się dźwiękami ulubionej stacji radiowej w standardowej jakości.

Co innego jeśli należysz do koneserów wyrazistego brzmienia. Wówczas faktycznie warto pomyśleć o nieco lepszym sprzęcie.

Wejść MP3 to obecnie standard. Dlatego jednym z wyróżników wyższej klasy sprzętów jest ilość tzw. slotów, a więc wejść pozwalających na podłączenie wzmacniacza, dodatkowych kolumn czy subwoofera . Dzięki temu możesz podnieść można jakość nadawanego dźwięku.

Drugą istotną funkcjonalnością jest być system sterowania dźwiękiem. Dzięki niemu wybór utworów, przewijanie czy przeglądanie stacji będzie znacznie wygodniejsze, a tym samym bezpieczniejsze dla prowadzącego samochód.

Jeśli już znajdziesz sprzęt wstępnie odpowiadający Twoim wymaganiom, warto poprosić obsługę sklepu o możliwość próbnej instalacji. Dzięki temu możesz przetestować radio i przekonać się czy faktycznie spełnia Twoje oczekiwania.  Więcej tutaj.