Wybieramy umywalkę

Posted by in Poradniki

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez umywalki. Ten prozaiczny z pozoru przedmiot może jednak sporo zmienić w wyglądzie pokoju kąpielowego. O ile wybierzemy model w konkretnym stylu.

Już od lat tradycyjne, proste umywalki odchodzą do lamusa. Designerzy nadają im coraz to ciekawsze formy, zgodnie z zasadą, że wnętrze, niezależnie jakie, powinno mieć duszę i charakter. Stąd najdziwniejsze formy i kształty umywalek. Onieśmiela Cię ta różnorodność? Nasi specjaliści wskażą, co istotne jest przy zakupie umywalki.

Po pierwsze, warto zadać sobie pytanie – chcemy model bardziej klasyczny czy może nowoczesny.  Ten pierwszy dotyczy umywalek ściennych, a także przeznaczonych do wpuszczenia w blat szafki. Zdecydowana większość tego typu modeli wykonana jest z ceramiki. Dobierając kształt zwróć uwagę, czy nie jest za płytka, za wąska i czy współgrać będzie z kształtami pozostałej armatury (czy dominują w niej krągłości czy też kąty proste).

Coraz popularniejsze stają się też umywalki przeznaczone do postawienia na szafce. Doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami, a także tymi z akcentami scandi oraz orient. Wybór wśród modeli jest szeroki – od nieco bardziej klasycznych, wykonanych z ceramiki, po te z dmuchanego szkła, o nieregularnych niekiedy kształtach i nietypowej fakturze oraz kolorystyce. Ich zaletą, poza stroną wizualną, jest wysokość – nie trzeba pochylać się nad umywalką, by uniknąć zachlapań. Wysokie brzegi chronią też blat przed pryskającą wodą. Jedynym minusem jest to, iż taka umywalka jest bardziej narażona na uszkodzenie. Wystarczy gwałtowniejszy ruch – spowodowany poślizgnięciem lub nieuwagą gości, by umywalka odkleiła się od blatu i spadła na podłogę, raz na zawsze tracąc swój oryginalny wygląd.

Warto rozważyć także zakup umywalki stworzonej z myślą o kilku kranach. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w domu, w którym mieszka więcej niż jedna osoba (zwłaszcza rodziny z dziećmi). W ten sposób najłatwiej uniknąć porannych kłótni o pierwszeństwo w łazience.