Wybór led – ważne kwestie

Posted by in Poradniki

Energooszczędne oświetlenie LED-owe jest coraz bardziej popularne. Już raczej nikogo to nie dziwi, bo pozwala ono na oszczędności finansowe, a przecież każdy lubi mieć więcej pieniędzy, które można przeznaczyć na coś innego. Co więcej, takie oświetlenie jest bardziej ekologiczne niż tradycyjne oświetlenie. Warto zdecydować się na kupno opraw led, ale jak wybrać najlepsze?

Przed kupnem takich opraw powinniśmy dokładnie zastanowić się nad cechami takiego produktu. Musimy sprawdzić, jak prezentuje się energooszczędność, dostępność części zamiennych czy możliwość modernizacji. To oczywiście tylko przykłady, bo tych kwestii jest więcej i każdemu może zależeć na czymś innym. Po tym rozeznaniu powinniśmy sprawdzić, jak prezentuje się oferta rynkowa.

Na pewno warto wziąć pod uwagę różne części składowe, dzięki którym możliwe będzie wybranie najlepszego produktu. Zwracajmy uwagę na oszczędności, gdyż stosowanie led zmniejsza koszty eksploatacji od 60 do 90%.

Sprawdzajmy parametry zasilaczy. Oprawy oświetleniowe typu led potrzebują zasilaczy obniżających napięcie z poziomu 230 V do niższego, które będzie odpowiadać dla danego typu diody. Najlepszy zasilacz ma zabezpieczenia przed skutkami nieprawidłowych parametrów sieci zasilającej.

Bardzo ważna jest wydajność źródła światła. Jest to jakby ilość światła, którą można uzyskać z 1 wata energii elektrycznej. Im jest wyższa, tym mniej zapłacimy za energię potrzebną do należytego oświetlenia.

Dowiedzmy się, jaka jest żywotność źródła światła. Najlepsze oprawy to aż 125 tysięcy godzin ciągłego świecenia, najtańsze zaś to jedynie 30 tysięcy godzin, więc widać jak różnica jest duża. Takie gorsze modele wypalają się cztery razy szybciej. Jednocześnie decydując się na określony okres żywotności źródła światła, powinniśmy uwzględnić tak zwaną degradację diod. Oznacza to stopniową utratę strumienia świetlnego w miarę upływu czasu.

No i na koniec zwracajmy też uwagę na dostępność części zamiennych. Gdyż dzięki temu będziemy mieć pewność, że jak coś się stanie, to łatwo będziemy mogli znaleźć potrzebny element. Więcej informacji pod adresem http://portalpolska.pl/artykul-oprawy-oswietleniowe-jakie-funkcje-spelniaja