XXI wiek atakuje!

Posted by in Elektronika

Wciąż rozwijająca się technologią daje ludziom coraz więcej możliwości. Szybsze komunikowanie przy pomocy i telefonu komórkowego. Nieograniczony dostęp do informacji poprzez Internet. Nowoczesne kamery cyfrowe lub fotograficzne czy też kamery umożliwiają trwałe przechowywanie wszelkich materiałów, ale i ułatwiają samą rejestrację. Postęp dotknął już praktycznie wszystkich środków masowego przekazu. Kanały telewizyjne dostępne są w Internecie, tak samo stacje radiowe. Niemal każda gazeta ma swoją elektroniczną wersję. Teraz przyszedł czas na książki.

Co prawda już od dawna są dostępne w formie cyfrowej, jednakże mało osób decydowało się na czytanie z ekranu monitora. Przede wszystkim pozbawiało to książki waloru mobilności, nie mówiąc już o tym, że dużo szybciej przed mrugającym ekranem męczyły się oczy czytelnika. To rozwiązanie należało więc do zbyt wygodnych. Technologia jednak się rozwija i pojawiają się coraz bardziej ulepszone wersje tej pierwszej koncepcji. W telefonach komórkowych można odtwarzać duże pliki tekstowe, a ich ekrany coraz lepiej są dostosowywane do wygodnego czytania. Powstały nawet specjalnie urządzenia, których monitory nie są męczące dla oczu bardziej od zwykłej kartki papieru.

To tak zwany „papier elektroniczny”. Posiada pamięć elektroniczną, na której można przechowywać pliki z książkami. Odpowiednie pliki są jednak dostępne odpłatnie w elektronicznych księgarniach i bibliotekach, które właśnie powoli wchodzą na rynek. Wydawcy książek i drukarnie boją się o swoją przyszłość, choć ci pierwsi nie mają aż tylu powodów. Zmienia się forma, ale wydawnictwa nadal będą potrzebne, chociażby przy dystrybucji i promocji. Posiadanie książki zupełnie zmieni swoje znaczenie. Są oczywiście entuzjaści tego rozwiązania, jak i jego przeciwnicy. Z jednej strony książka będzie lżejszą, nie będzie ulegać zniszczeniu i będzie łatwiej dostępna. Z drugiej jednak strony, tradycjonaliści nie wyobrażają sobie zrezygnować z pachnącej drukiem książki i możliwości przewracania stron.