Z magazynu do mieszkania. Poznaj styl loftowy

Posted by in Wnętrza

310220_2926

Pomysł na stworzenie nieco industrialnej, przemysłowej przestrzeni narodził się w Ameryce. Przestrzenne pomieszczenia, w których nie brak odkrytego betonu, odrapanego tynku czy widocznych kabli z instalacji elektrycznej szybko zyskały rzesze naśladowców, również w Polsce. O czym musimy pamiętać aranżując loft?

Otwórz się na przestrzeń

Mieszkania w stylu loftowym to przede wszystkim duże przestrzenie, dlatego zaaranżowanie mieszkania w bloku będzie raczej kiepskim pomysłem. Modę na lofty zapoczątkowało masowe przerabianie magazynów, warsztatów oraz hal poprzemysłowych na mieszkania w Stanach Zjednoczonych. Często ich właścicielami stawali się artyści, tworząc w nich pracownie czy własne galerie sztuki. Współcześnie coraz częściej próbujemy mieszkania bez „przemysłowej” przeszłości zamienić na te inspirowane amerykańskim loftem z lat 50-tych. Duża przestrzeń to także mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Panoramiczne okna, widoczne belki stropowe czy stare kolumny podkreślą poprzemysłowy charakter wnętrza. W mieszkaniu lepiej sztucznie nie wydzielać pomieszczeń, liczy się bowiem otwarta przestrzeń.

Urban style

W nowoczesnym stylu nie chodzi o stworzenie przytulanego wnętrza, bowiem loft wyraża osobowość samych mieszkańców – są nimi zazwyczaj ludzie otwarci, ciekawi świata czy zajmujący się sztuką. Styl przeniesiony z poprzemysłowych budynków cechuje się surowością, minimalizmem i stawia na formę. Wszystko, co zazwyczaj chcemy ukryć – okablowanie instalacji elektrycznej, rury wentylacyjne czy stalowe szyny tutaj zyskuje na wartości. Beton, surowe cegły czy zwykły tynk bez upiększania stanowią walory. Zamiast bogato zdobionego żyrandola warto postawić na przemysłowe, górnicze lampy, które w wysokich pomieszczeniach oświetlą znaczną część przestrzeni, nadając wyrazistość wnętrzu. Te elementy z pewnością znajdziemy w sklepach budowlanych.

Szarość i tylko szarość

Aby mieszkanie było kompletne oprócz metalowych elementów – szafek czy regałów postawmy na szarość oraz jej pochodne. Biel, grafit oraz czerń stworzą spójną całość. Surowy styl możemy nieco przełamać barwną plamą – kubistyczny obraz z dominującą czerwienią sprawdzi się doskonale. Do tego dobierzmy metalowe elementy – wieszaki, półki czy szafy.