Zadbaj o skórzane buty

Posted by in Poradniki

jak dbać o skórzane butyWypolerowane na wysoki połysk buty ze skóry to nieśmiertelny symbol elegancji. A ponieważ obuwie to twoja wizytówka, postaraj się chronić je jak najlepiej. Uwierz, że efekt końcowy wart jest wszystkich pielęgnacyjnych zabiegów.

Najpierw oczyść obuwie z wszelkich zabrudzeń, takich jak drobinki piasku, błoto czy kurz. Użyj do tego szczotki lub lekko wilgotnej szmatki (skórzane buty nie znoszą nadmiaru wody!) Jeśli po wyschnięciu obuwie mocno stwardniało, dobrze jest je natrzeć naftą. Mocno przemoczone buty porządnie wysusz – najlepiej na prawidłach, które zapobiegają powstawaniu deformacji struktury obuwia. Gdy nie posiadasz prawideł, od biedy przydadzą się i zwykłe gazety (lecz nie kolorowe, bo mogą powodować odbarwienia). Wypchaj buty zgniecionymi papierami pamiętając, by często je wymieniać. Nie wrzucaj odruchowo mokrych butów do szafki, ani pod żadnym pozorem nie susz ich przy kaloryferze czy innym źródle ciepła, bo mokra skóra popęka. Gdy wyschną, wetrzyj w nie wazelinę (jej nadmiar należy usunąć po 3–4 h).

Czas na pastowanie. Dobra pasta uchroni obuwie przed popękaniem, tworząc skuteczną powłokę ochronną. Najbezpieczniej stosować pastę bezbarwną lub najbardziej zbliżoną do odcienia skóry. Solidnie natrzyj but nie żałując specyfiku (pastuj szczotką o miękkim włosiu). Poczekaj, aż dobrze się wchłonie. Potem wypoleruj buty bawełnianą szmatką, flanelą czy specjalną szczotką do polerowania. Skórę dobrze konserwuje też np. pszczeli wosk, a by nie pękała, co jakiś czas warto natrzeć ją olejem rycynowym.

Zadbaj również o skórzaną podeszwę, by nie wyschła i nie zużyła się zbyt szybko. Wyczyść ją dokładnie i pozostaw do wyschnięcia. Następnie nanieś na nią odrobinę tłuszczu do skór i zaczekaj aż się wchłonie. Na koniec usuń nadmiar tłuszczu i wypoleruj podeszwę.

Rozsądnie dobierz środki do pielęgnacji i czyszczenia obuwia, stosując te przeznaczone do takiego rodzaju skóry, z jakiej wykonane są buty. Kupuj tylko buty dobrej jakości, bo wtedy masz pewność, że zostały wykonane z wytrzymałych materiałów. Zwróć też uwagę na to, czy aby na pewno zakupiłeś specyfiki do gładkiej skóry, a nie np. zamszu.