Zakładamy lokatę. Od czego zacząć?

Posted by in Finanse

Jak założyć lokatę oraz jaką sumę pieniędzy najlepiej na niej zainwestować? To pytanie spędza sen z powiek wielu tym, którzy chcieliby zainwestować trochę „wolnych” środków pieniężnych. Najlepsze lokaty to te, które po latach oszczędzania wygenerują najwyższe zyski. Nie bez kozery uznane są za jedne z najbezpieczniejszych form oszczędzania.

Bardzo istotny wydaje się również fakt, że już w momencie podpisania umowy z danym bankiem, doskonale zdajemy sobie sprawę ze swoich finalnych zarobków oraz sum, jakie wygeneruje dla nas lokata bankowa. Obecny kryzys oraz wszechogarniająca nas recesja sprawiają, że coraz większa grupa ludzi decyduje się powierzyć swoje oszczędności bankom, zakładając krótko bądź długoterminowe lokaty. Nie będzie żadnego odkrycia w stwierdzeniu, że długoterminowe lokaty posiadają dużo korzystniejsze oprocentowanie. Bank przez dłuższy okres „obraca” naszymi pieniędzmi, dlatego również zysk jest dużo wyższy niż w przypadku lokat dwu czy trzymiesięcznych. Bardzo istotną sprawą wydaje się również wysokość oprocentowania lokaty. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że im wyższe tym lepiej dla nas. Podpisując umowę z konkretnym bankiem, pamiętajmy, że oprocentowanie podane w umowie dotyczy skali roku.

Kapitalizacja lokat

Sytuacja na rynku niestety coraz częściej zmusza placówki bankowe do znacznych obniżek stóp procentowych naliczanych rocznie do lokat. Całkiem niedawno niektóre z nich naliczały oprocentowanie sięgające nawet 10% w skali roku, dziś większość ofert oscyluje na granicy 4-5%. Pojęcie kapitalizacji w przypadku lokat bankowych wydaje się mieć kluczowe wręcz znaczenie. Kapitalizacja to nic innego jak częstotliwość z jaką bank dolicza nam odsetki do zebranej na lokacie kwoty. Oczywiście im większa suma zebrana na lokacie, tym wyższe odsetki. Mimo wszystko warto jednak pomyśleć o założeniu lokaty, choćby ze względu na niepewne czasy, w jakich przyszło nam żyć. Przed założeniem lokaty, warto również przejrzeć internetowe porównanie lokat.