Żałoba w kościele katolickim

Posted by in Inne

Choć dla wielu osób ten fakt może się wydać zaskakujący, kościół katolicki nie określa odgórnie narzuconych norm dotyczących żałoby po zmarłej osobie. Nie mówi jasno o tym, ile dokładnie powinna trwać żałoba po śmierci matki, a ile po śmierci dziadka czy dalszego krewnego. O tym mówią bardziej ogólnie przyjęte kanony społeczne, a sam kościół jedynie podpowiada, jak powinniśmy przeżywać ten czas.

Czas właściwie przeżyty

Żałoba w przypadku wierzących katolików powinna research paper writer być czymś więcej, niż tylko uzewnętrznianiem bolesnych emocji. Po śmierci bliskiej osoby odczuwamy wielki smutek, towarzyszy nam wówczas przede wszystkim poczucie straty. Żałobę trzeba przeżyć we właściwy sposób. Właściwy dla własnego siebie. Każdy człowiek inaczej przeżywa ból, inaczej goi rany i inaczej dochodzi do indywidualnych wniosków – to determinuje fakt, iż nie można nakazać komuś cierpieć po utracie bliskiego przez określoną liczbę dni. Co istotne – w trakcie żałoby nie powinniśmy odbiegać myślami poza to, co się wydarzyło, próbować o tym zapomnieć. To właśnie przejście przez ból i cierpienie pozwala nam z większym spokojem patrzeć w przyszłość, wrócić na odpowiedni tor życia.

Nie możemy jednak pozwolić zniszczyć się żałobie, stąd też tak ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi myślowej. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla naszego dalszego życia, ale także dla zmarłej osoby, którą pożegnaliśmy – mimo iż ona od nas odeszła, po śmierci potrzebne jest jej nasze wsparcie duchowe. Dlatego w wielkim smutku zwracamy się do Boga, prosząc o miłosierdzie dla zmarłego, choć podczas wielkiego cierpienia, często nasza postawa przybiera też formę buntu. Buntu wobec Boga, którego obwiniamy o zaistniałą sytuację.

Przyjęte kanony

Mając na względzie to, jak powinny wyglądać nasza żałoba po śmierci bliskiej osoby, możemy kierować się ogólnie przyjętymi zasadami, do których możemy zaliczyć chociażby powszechnie znany czarny strój. Wówczas cały nasz ubiór powinien być znacznie bardziej wyważony, zarówno podczas pogrzebu, jak i po nim – niezależnie od okoliczności, w jakich się znajdujemy. Nie bierzemy wtedy też udziału w nazbyt hucznych imprezach i innych tego typu wydarzeniach. Przez jaki czas powinniśmy zachować taką postawę? Tradycja mówi o tym, że po śmierci współmałżonka żałoba powinna trwać półtorej roku, po śmierci rodziców, rodzeństwa i dziadkach – pół roku, a w przypadku dalszych krewnych – trzy miesiące.