Żarówki LED – czy warto?

Posted by in Elektronika

Technologia energooszczędnych żarówek LED wynaleziona została już ponad pół wieku temu. Mimo to nawet dziś w niewielu domach jest to główne źródło oświetlenia. Dlaczego? Z pozoru jest ono droższe, gdyż ceny LED-ów są wyższe od standardowych świetlówek. Pamiętać jednak należy, że inwestycja w diody na dłuższą metę jest bardziej opłacalna. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Standardowa żarówka LED pobiera zaledwie od kilku do kilkunastu watów prądu. W porównaniu – klasyczny halogen o porównywalnej mocy świecenia zużyje ich około dziesięciokrotnie więcej.  Do tego diody są znacznie żywotniejsze niż tradycyjne żarówki. Nieustannie świecący LED zgaśnie dopiero po 7 latach! Dzięki rzadszemu ich wymienianiu przyczyniasz się do ochrony środowiska. Korzystanie z takiego oświetlenia jest postawą proekologiczną.

Dlatego też to nowoczesne oświetlenie najbardziej rozpowszechnione jest w biurach i hotelach, gdzie konieczność podtrzymywania stałego światła jest niemal stała. I tu dotykamy drugiego zagadnienia – czy opłaca się inwestowanie w LED-y w miejscu, z którego korzystamy rzadko i przez chwilę?

Odpowiedź brzmi – nie. Podobnie jak w przypadku żarówek energooszczędnych LED-y najwięcej energii pobierają w trakcie włączania. Ponadto częste ich wyłączanie wpływa na żywotność diod. Dlatego nie polecamy ich np. do łazienek czy schowków, gdyż ergonomia ich działania nie zostanie wówczas w pełni wykorzystana. Gdzie więc najlepiej zamontować LED-y?

To proste – w miejscu, w którym najdłużej korzystasz ze światła, a więc salonie czy gabinecie. Ponieważ na rynku dostępne są diody emitujące zarówno chłodne, jak i ciepłe światło, możesz wybrać model odpowiadający Twoim potrzebom. Do czytania najlepiej sprawdzają się żarówki o parametrze do 3500 Kelwinów. Przedział od 3500 do 5000 K daje światło neutralne, najlepsze do oświetlenia pokoju. Powyżej 5000 K otrzymujemy światło zimne. Jego specyficzna iluminacja sprawia, że świetnie sprawdza się jako element dekoratorski, służący np.  do podświetlenia obrazu lub rzeźby.

Naszym zdaniem w LED-y warto zainwestować. Choć jednorazowy koszt zakupu takiej żarówki wynosi ok 50 zł, koszt ten dość szybko zwróci się z nawiązką. Nie wspominając o względach estetycznych, które wpływają na estetyczny i elegancki wygląd wnętrza.