Zmarły za granicą

Posted by in Poradniki

Niestety nasze życie jest tak kruche, że czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z podróży z zagranicy możemy już nie wrócić. Rodzina zmarłego starać się może o transport zwłok z zagranicy, jednak do tego potrzebuje szereg pozwoleń. W pierwszej kolejności musi ona uzyskać odpowiednie pozwolenia oraz dokumenty ze starostwa, w którym będzie pochowany zmarły.

Gdy już zbierze odpowiednie dokumenty wybrać się może za granicę i tam załatwiać dalsze formalności. Jeśli nie znamy języka obcego to lepiej wziąć osobę, która dobrze mówi w danym języku bądź też zlecić załatwienie wszelkich formalności zakładowi pogrzebowemu z Polski. Pracownik takiego zakładu udaje się za granicę i sam w naszym imieniu dokonuje wszelkich formalności.

Ponieważ przewóz zwłok z zagranicy nie jest rzeczą prostą, jeśli decydujemy się sami załatwić wszelkie formalności, to wcześniej skontaktujmy się z ambasadą polską w danym kraju i ustalmy czego będziemy potrzebować. By na miejscu nie okazało się, że nic nie załatwimy. Istnieją przypadki, w których państwo na terenie którego zmarła jednostka odmawia wydania ciała, wskazując na termin późniejszy. Pierwszym takim przypadkiem może być morderstwo. Policja kryminalna może odmówić wydania ciała ze względu na toczącą się sprawę. Kolejnym powodem może być śmierć w wyniku choroby zakaźnej. W tym przypadku okres oczekiwania na zgodę na przewóz zwłok może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy. W każdym państwie funkcjonują odrębne przepisy określające sposób przewozu zwłok, warto się z nimi zapoznać zanim wyjedzie się w celu sprowadzenia ciała.

Ciało można przetransportować samochodem bądź samolotem. Transport lotniczy jest zdecydowanie tańszy, ale niektóre linie lotnicze przewożą jedynie urny, a inne w ogóle nie godzą się na transport trumien. W przypadku, gdy nie zdecydujemy się na transport zwłok z zagranicy, to zmarły pochowany zostaje na terenie kraju, w którym zmarł, zgodnie ze zwyczajami jakie panują w tym państwie. Jednak zazwyczaj członków rodziny chcemy mieć blisko siebie.